X
تبلیغات
رایتل
در انتظار یار

 

نوشته شده توسط : همت


درجات روزه داری 

در کیمیای سعادت امام غزالی روزه به سه درجه تقسیم شده است

روزه عوام - روزه خواص - روزه خاص الخاص
روزه عوام که کمترین درجه است و آخرین تلاش و نهایت حد آن نگهداری شکم و دامن است .
روزه خواص که اعضا و جوارح را از ناشایست نگهدارند ، چشم نگاه بد نکند و گوش بد نشنود  

و دست بد ندهد و بد نگیرد و پا بد نرود و چون افطار شود از حرام و آن چه شبهه ای در آن است نخورند 

و از حلال هم پرخوری نکنند و آخر این که بین بیم و امید باشند که ندانند روزه ایشان پذیرفته است یا خیر ؟ 

 

به ادامه مطلب بروید و حتما بخوانید . . .  

 

روزه خاص الخاص بالاترین درجه است ، علاوه بر آن چه گفته شد دل را از اندیشه غیر خدا نگهدارند و این درجه صدیقان است .
حضرت علی علیه السلا م فرمود چه بسیار روزه داری که بهره ای نیست او را از روزه به غیر از گرسنگی و تشنگی و چه بسیار عبادت کننده ای که نیست او را بهره ای از عبادت به غیر از رنج ، ای خوشا خواب فهمیدگان که بهتر از بیداری و رسم احمقان است زیرا که خواب مقربان چون به نیت صحیح و قلب طاهر واقع می شود از جمله عبادات ایشان است بلکه ارواح آنها در عالم قدس با ارواح پیامبران و جانشینان آن ها و برگزیدگان از مومنین محشور می شود و بر اسرار غیب یا رویاهای صادقه آگاه می گردند و راهی از راه های قرب ایشان است و افطار دانایان چون روی خرد است و آن گونه که خدا خواسته افطار می کنند بهتر است از روزه احمقان که روزه را وسیله خودفروشی نموده و به تظاهر و تکبر ممزوج می گردانند و به شرایط روزه عمل نمی کنند . روزه تنها دهان بستن از خوردن و آشامیدن نبوده بلکه تمرین برای توفیق یافتن در انجام خدمات خیرخواهانه انسانی نیز می باشد .
بارلها ، پروردگارا آن چه در دلم است از شک ، گمان ، انکار ، نومیدی ، تکبر ، خودپسندی ، ریا ، شهرت طلبی ، نفاق ، کفر ، فسق ، عصیان ، یا هر چیز دیگری که تو نمی پسندی نمی خواهم آن ها را از من زایل و دور گردان و به جای آن ایمان به وعده، وفای به عهد ، رضا به قضا ، بی اعتنایی به دنیا ، اشتیاق به آن چه نزد توست ، آرامش قلب ، توبه خالص و پاک مرحمت فرما . این را از تو می خواهم ای خدای عالمیان .


تاریخ انتشار : دوشنبه 17 تیر‌ماه سال 1392 | نظرات (3)
 
وصیت شهدا
تماس با ما
عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما AmmarName.ir
نوبت شما
شبکه وبلاگی استان کردستان
معبر سایبری فندرسک درصف انتظار لوگوی عصر ظهور طلایه داران ظهور  نقطه ی وصل سایت شهید حاج احمد کاظمی پایگاه اینترنتی حامیان ولایت سیّد علی ردپاکلیپ حسینی ها   مقر افسران جنگ سایبری  سربداران پرواز جوان فریاد مهتاب سمت مهدی (عج) ? پاتوق منتظران پایگاه اینترنتی مقتدر مظلوم ثامن تم تصویردل پایگاه فرهنگی مذهبی ما همه رهسپاریم مشت پولادین بسیجی بی پلاک  به سوی ظهور kale feri سرداران گمنام مخلوقات ذهنی یک جوجه وبلاگ نویس چشم انداز ایران - سال 1404 آخرالزمان انتظار مهدویت گذر از افلاک همسنگری بوی سیب جنگ و زن عطر کربلا پایگاه مذهبی بشیران سرباز آخر بصیرتی ها اشعار اهل بیت (ع) طلعت آدینه زینت یار عصر ظهور مولا مهدی گل یاس چفیه های بهشتی سرباز صفر مدح عشق طرح باتو حرف می زند بیرق عشق پایگاه اطلاع رسانی کاشف دایرکتوری افسران ارزشی یاران یار شبهه کلیپ پایگاه سایبری منجی صلح تیم سایبری پلارک پیدای پنهان لوگوی شهدای شهر چلیچه پایگاه اندیشه ندبه لوگوی ما کبوتران حریم ولایت امام مهدی (عج) ظهور امام زمان آفتاب ولایت حلقه شهید همت جنگ ما مجاهدین مهدی موعود(عج) لحظه ی ظهور معبر سایبری ساوه حباب یخی
   
امام زمان می آید انجام می دهد ، یعنی چه ؟! امروز تکلیف شما چیست ؟ شما امروز باید چه بکنی ؟ شما باید زمینه را آماده کنی ، تا آن بزرگوار بتواند بیاید و در آن زمینه ی آماده ، اقدام فرماید . از صفر که نمی شود شروع کرد ! جامعه ای می تواند پذیرای مهدی موعود باشد که در آن آمادگی و قابلیت باشد ، و الا مثل انبیاء و اولیای طول تاریخ می شود . . . پس می شود زمینه ها را فراهم کرد . وقتی چنین زمینه هایی ان شا الله گسترش پیدا کند ، زمینه ی ظهور حضرت بقیه الله نیز پدید می آید و مساله ی مهدویت این آرزوی دیرین بشر و مسلمین تحقق می یابد . امام خامنه ای ( حفظه الله)