X
تبلیغات
رایتل
در انتظار یار

 

نوشته شده توسط : سرباز ولایت


جلسات استاد پناهیان / تنها مسیر (راهبرد اصلی در نظام تربیت دینی) / مبارزه با نفس (2)

« مبارزه با دوست‌ داشتنی‌ها »


مبنای تعریف انسان است

آگاهی و اختیار بدون «جهاد اکبر» بی‌فایده است / طراحی خدا برای معنادار شدن اختیار انسان

+ صوت


این جلسات استاد پناهیان از شب اول ماه مبارک رمضان شروع شده است و همینطور ادامه دارد و جمعه شب ها از نماز مغرب و عشاء واقع در تهران ، میدان فلسطین ، مسجد امام صادق (علیه السلام) نیز ادامه می یابد . سخنرانی استاد پیرامون " تنها مسیر (راهبرد اصلی در نظام تربیت دینی) یعنی مبارزه با نفس " می باشد . که این حقیر به شما سفارش می کنم که اولا تمام این سخنرانی 30 شب ماه مبارک رمضان را از این وبلاگ تهیه کنید و بعد هم اگه تونستید دراین جلسات شرکت کنید .

از دست ندهید . . .


موضوع بحث جلسه دوم :

« مبارزه با دوست‌داشتنی‌ها » مبنای تعریف انسان است / آگاهی و اختیار بدون «جهاد اکبر» بی‌فایده است / طراحی خدا برای معنادار شدن اختیار انسان/ «جهاد اکبر» یعنی عبور از علاقه‌های آشکار به علاقه‌های پنهان + صوت


برای دیدن و دانلود خلاصه ای از متن بحث و دانلود فایل صوتی سخنرانی جلسه دوم به ادامه مطلب بروید .


گزیده‌ای از متن دومین جلسه سخنرانی ایشان را در ادامه می‌خوانید :دانلود در قالب PDF  در ابعاد A4


دانلود در قالب PDF  در ابعاد A5 دانلود فایل صوتیدر این سخنرانی مطرح می شود :


غربت مفهوم «جهاد اکبر» در شناخت و معرفی انسان / آگاهی و اختیار انسان بدون «جهاد اکبر» فایده‌ای ندارد

انتخاب انسان وقتی ارزشمند است که علیه آنچه دوست دارد ، انتخاب کند و الا تفاوتی با انتخاب حیوان نخواهد داشت

انسان موجودی است که برای مبارزه با امیال خودش آفریده شده 

«مبارزه با دوست‌داشتنی‌ها» مبنای تعریف انسان

آگاهی و اختیار انسان وقتی معنادار می‌شود که به هر دو طرفِ یک انتخاب تمایل داشته باشد

طراحی خدا برای معنادار شدن اختیار انسان : «علایق ارزشمند ولی پنهان» در مقابل «علایق کم‌ارزش ولی آشکار»

خداوند سیستم جالبی را برای معنادار شدن اختیار و انتخاب انسان طراحی کرده است ؛ به این صورت که خداوند دو نوع علاقه در وجود انسان قرار داده است که یکی ؛ سنگین‌تر ، ارزشمندتر ، عمیق‌تر ولی پنهان‌تر است و علاقۀ دیگر ، سطحی‌تر ، کم‌ارزش‌تر ، سبک‌تر و باشیرینی کمتر ، اما آشکارتر است . و اختیار در این جا معنی پیدا می‌کند که شما از تمایل آشکار و سطحی خودت عبور می‌کنی و به تمایل عمیق و ارزشمندتر مراجعه می‌کنی . از اینجا به بعد است که انسان ، معنی پیدا می‌کند و هویت انسانی ، تجلی پیدا می‌کند و اصلاً فلسفه وجودی انسان ، همین است .


انسان باید از تمایلات کمتر ولی ملموس‌تر عبور کند تا به تمایلات عمیق‌تر برسد /

تمایلات کمتر و سطحی‌تر را «هوای نفس» می‌نامند


انسان آفریده شده است تا از علایق سطحی خود عبور کند


اگر از علاقه‌های آشکار به علاقه‌های پنهان عبور کنیم «جهاد اکبر» شکل گرفته است


اختیار وقتی معنی دارد که بین دو چیزی انتخاب کرده‌ای که یکی از آنها ارزشمندتر ولی پنهان‌تر است ؛ و دیگری بی‌ارزش‌تر ولی پیداتر و آشکارتر است . اگر از این علاقۀ آشکار به آن علاقه پنهان عبور کنی ؛ جهاد اکبر شکل گرفته است و مبارزه با نفس پدید می‌آید که نخ تسبیح فضائل و خوبی‌های انسان است .

امیرالمؤمنین علی (ع)  می‌فرماید : «مخالفت با هوای نفس نظام دین را شکل می‌دهد ؛
نِظَامُ‏ الدِّینِ‏ مُخَالَفَةُ الْهَوَى»
(؛ غررالحکم/حدیث32)‏ و در جای دیگر می‌فرمایند: «رأس دین مخالفت با هوای نفس است؛ رَأْسُ الدِّینِ مُخَالَفَةُ الْهَوَى‏؛ غررالحکم/حدیث35)
پیامبر گرامی اسلام (ص) می‌فرمایند : بر یکی از درب‌های دوزخ الهی نوشته شده است : «از هوای نفس پیروی نکن، هوای نفس ایمان را از بین می برد ؛ وَ عَلَى الْبَابِ الْخَامِسِ مَکْتُوب : لَا تَتَّبِعِ‏ الْهَوَى‏ فَالْهَوَى‏ مُجَانِبُ الْإِیمَان»(الروضه فی فضائل امیرالمؤمنین(ع)/ص177)

مبارزه با نفس سخت است / مؤمن به خاطر مبارزه با نفس روزی هفتاد بار می‌میرد
البته مبارزه با هوای نفس سخت است . در حدیث قدسی چنین آمده است که : مردم یک‌بار می‌میرند ولی مؤمن به خاطر مبارزه با نفس و مخالفت با هوای نفسش روزی هفتاد بار می‌میرد

 یَمُوتُ النَّاسُ مَرَّةً وَ یَمُوتُ‏ أَحَدُهُمْ‏ فِی‏ کُلِ‏ یَوْمٍ‏ سَبْعِینَ مَرَّةً مِنْ مُجَاهَدَةِ أَنْفُسِهِمْ وَ مُخَالَفَةِ هَوَاهُم (میزان الحکمه/روایت 2916)‏
تاریخ انتشار : یکشنبه 27 مرداد‌ماه سال 1392 | نظرات (4)
 
وصیت شهدا
تماس با ما
عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما AmmarName.ir
نوبت شما
شبکه وبلاگی استان کردستان
معبر سایبری فندرسک درصف انتظار لوگوی عصر ظهور طلایه داران ظهور  نقطه ی وصل سایت شهید حاج احمد کاظمی پایگاه اینترنتی حامیان ولایت سیّد علی ردپاکلیپ حسینی ها   مقر افسران جنگ سایبری  سربداران پرواز جوان فریاد مهتاب سمت مهدی (عج) ? پاتوق منتظران پایگاه اینترنتی مقتدر مظلوم ثامن تم تصویردل پایگاه فرهنگی مذهبی ما همه رهسپاریم مشت پولادین بسیجی بی پلاک  به سوی ظهور kale feri سرداران گمنام مخلوقات ذهنی یک جوجه وبلاگ نویس چشم انداز ایران - سال 1404 آخرالزمان انتظار مهدویت گذر از افلاک همسنگری بوی سیب جنگ و زن عطر کربلا پایگاه مذهبی بشیران سرباز آخر بصیرتی ها اشعار اهل بیت (ع) طلعت آدینه زینت یار عصر ظهور مولا مهدی گل یاس چفیه های بهشتی سرباز صفر مدح عشق طرح باتو حرف می زند بیرق عشق پایگاه اطلاع رسانی کاشف دایرکتوری افسران ارزشی یاران یار شبهه کلیپ پایگاه سایبری منجی صلح تیم سایبری پلارک پیدای پنهان لوگوی شهدای شهر چلیچه پایگاه اندیشه ندبه لوگوی ما کبوتران حریم ولایت امام مهدی (عج) ظهور امام زمان آفتاب ولایت حلقه شهید همت جنگ ما مجاهدین مهدی موعود(عج) لحظه ی ظهور معبر سایبری ساوه حباب یخی
   
امام زمان می آید انجام می دهد ، یعنی چه ؟! امروز تکلیف شما چیست ؟ شما امروز باید چه بکنی ؟ شما باید زمینه را آماده کنی ، تا آن بزرگوار بتواند بیاید و در آن زمینه ی آماده ، اقدام فرماید . از صفر که نمی شود شروع کرد ! جامعه ای می تواند پذیرای مهدی موعود باشد که در آن آمادگی و قابلیت باشد ، و الا مثل انبیاء و اولیای طول تاریخ می شود . . . پس می شود زمینه ها را فراهم کرد . وقتی چنین زمینه هایی ان شا الله گسترش پیدا کند ، زمینه ی ظهور حضرت بقیه الله نیز پدید می آید و مساله ی مهدویت این آرزوی دیرین بشر و مسلمین تحقق می یابد . امام خامنه ای ( حفظه الله)