X
تبلیغات
رایتل
در انتظار یار

 

نوشته شده توسط : سرباز ولایت
جلسات استاد پناهیان / تنها مسیر (راهبرد اصلی در نظام تربیت دینی) / مبارزه با نفس (3)


انسان تنها موجود توانمند درایجاد ارزش افزوده


«افزایش علم» و «عمل تنها» ، ارزش افزوده تولید نمی‌کند


ارزش افزوده با عمل برخلاف «دوست‌داشتنی‌ها» تولید می‌شود


+ صوت


این جلسات استاد پناهیان از شب اول ماه مبارک رمضان شروع شده است و همینطور ادامه دارد و جمعه شب ها از نماز مغرب و عشاء واقع در تهران ، میدان فلسطین ، مسجد امام صادق (علیه السلام) نیز ادامه می یابد . سخنرانی استاد پیرامون " تنها مسیر (راهبرد اصلی در نظام تربیت دینی) یعنی مبارزه با نفس " می باشد . که این حقیر به شما سفارش می کنم که اولا تمام این سخنرانی 30 شب ماه مبارک رمضان را از این وبلاگ تهیه کنید و بعد هم اگه تونستید دراین جلسات شرکت کنید .


از دست ندهید . . .


موضوع بحث جلسه سوم :

انسان تنها موجود توانمند در ایجاد ارزش افزوده / «افزایش علم» و «عمل تنها» ، ارزش افزوده تولید نمی‌کند
ارزش افزوده با عمل برخلاف «دوست‌داشتنی‌ها» تولید می‌شود


برای دیدن و دانلود خلاصه ای از متن بحث و دانلود فایل صوتی سخنرانی جلسه سوم به ادامه مطلب بروید . 

گزیده‌ای از متن سومین جلسه سخنرانی ایشان را در ادامه می‌خوانید :دریافت در قالب PDF در ابعاد A4


دریافت در قالب PDF در ابعاد A5
دانلود فایل صوتیخلاصه مطالبی که در این سخنرانی مطرح می شود :


انسان تنها موجودی است که توان ایجاد ارزش افزوده دارد / با تولید ارزش افزوده ، نوع حیاتمان را در آخرت تعیین می‌کنیم


تولید ارزش افزوده در بررسی هدف نهایی و آخرت انسان ، چه جایگاهی دارد ؟ ما با خلق ارزش افزوده ، نوع حیات خودمان را در آخرت تعیین می‌کنیم . ما در تعیین چگونگی دنیای خود تأثیر زیادی نداریم و بسیاری از امور دنیوی ما از قبل تقدیر شده است ، ولی در انتخاب نوع حیات اخروی خود و کیفیت آن ، اختیار و آزادی داریم و با تولید ارزش افزوده است که نوع این حیات اخروی را تعیین می‌کنیم .

ما بیشتر دنبال حل مشکلات زندگی دنیوی خود هستیم ، در حالی که «اختیار» ما برای انتخاب چگونگی حیات آخرتی ماست

خلقت ما در این دنیا برای تولید ارزش افزوده است و این ارزش افزوده ، نوع حیات ما را در آخرت تعیین می‌کند . ما به اشتباه مدام دنبال حل مشکلات زندگی دنیوی خود هستیم ، در حالی که اختیار ما برای انتخاب چگونگی حیاتمان در آخرت است و بسیاری از مشکلات دنیایی ما اصلاً حل نمی‌شود .
چگونه می‌توان ارزش افزوده تولید کرد ؟ / افزایش علم و آگاهی ، ارزش افزوده تولید نمی‌کند
قرآن در مورد کسانی که علم دارند ولی ارزش افزوده تولید نمی‌کنند ، می‌فرماید :
«مَثَلُ الَّذینَ حُمِّلُوا التَّوْراةَ ثُمَّ لَمْ یَحْمِلُوها کَمَثَلِ الْحِمارِ یَحْمِلُ أَسْفاراً»(سوره جمعه/آیه5)
.

پس افزایش علم و آگاهی ، ارزش افزوده تولید نمی‌کند .

عملِ تنها هم ارزش افزوده ایجاد نمی‌کند

ارزش افزوده وقتی تولید می‌شود که انسان بر خلاف میل و دوست‌داشتنی‌هایش عمل کند / ارزش افزوده در مبارزه با نفس ایجاد می‌شود
چیزی که ارزش افزوده تولید می‌کند و علم و عمل را هم به کار می‌گیرد ، نوع مواجهه انسان با دوست‌داشتنی‌ها و تغییر در دوست‌داشتنی‌ها است . وقتی ارزش افزوده تولید می‌شود که بر خلاف میل و دوست داشتنی‌ها عمل شده باشد . وقتی با مقاومت در مقابل گرایش‌های سطحی ، از آنها عبور می‌کنی و به گرایش‌های اصیل و عمیق توجه ‌می‌کنی ، ارزش افزوده تولید می‌شود و این مقاومت در مقابل گرایش‌های سطحی چیزی نیست جز مبارزه با نفس .

«کنار گذاشتن برخی از دوست داشتنی‌ها» موضوع اصلی زندگی است که هر روز و هر لحظه با آن درگیر هستیم / «نه» گفتن به دوست داشتنی‌ها باعث درک هویت انسانی است

موضوع اصلی زندگی این است که برخی از دوست داشتنی‌هایت را کنار بگذاری . کنار گذاشتن برخی از دوست داشتنی‌ها ، یک مسأله نیست که یک‌بار آن را حل کنی و تمام شود ؛ بلکه موضوع اصلی زندگی است که هر روز و هر لحظه با آن درگیر هستیم . مبارزه با نفس را باید در جای جای زندگی و لحظه به لحظه آن دید و تشخیص داد . «نه» گفتن به دوست داشتنی‌ها باعث درک هویت انسانی است .
گاهی نه گفتن به نفس اینطور است که چیزی را دوست داری و به تو نمی‌دهند که باید صبر کنی و رضایت داشته باشی . گاهی هم اینطور است که چیزی را دوست داری ، آن را به تو داده‌اند ولی نباید به آن دست بزنی که در اینجا باید اطاعت کنی. گاهی «تکلیف» تو به دست نزدن به یک دوست داشتنی تعلق گرفته است که باید اطاعت کنی و گاهی «تقدیر» تو ، به نداشتن یک دوست داشتنی تعلق گرفته است که باید رضایت داشته باشی . این اطاعت و رضایت ؛ همان مبارزه با نفس را شکل می‌دهد که موضوع اصلی زندگی بشر است .

. . .
التماس دعا


در هر کاری از اباعبدالله الحسین (علیه السلام) کمک بگیرید .

صلی الله علیک یا اباعبدالله الحسین


تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 31 مرداد‌ماه سال 1392 | نظرات (4)
 
وصیت شهدا
تماس با ما
عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما AmmarName.ir
نوبت شما
شبکه وبلاگی استان کردستان
معبر سایبری فندرسک درصف انتظار لوگوی عصر ظهور طلایه داران ظهور  نقطه ی وصل سایت شهید حاج احمد کاظمی پایگاه اینترنتی حامیان ولایت سیّد علی ردپاکلیپ حسینی ها   مقر افسران جنگ سایبری  سربداران پرواز جوان فریاد مهتاب سمت مهدی (عج) ? پاتوق منتظران پایگاه اینترنتی مقتدر مظلوم ثامن تم تصویردل پایگاه فرهنگی مذهبی ما همه رهسپاریم مشت پولادین بسیجی بی پلاک  به سوی ظهور kale feri سرداران گمنام مخلوقات ذهنی یک جوجه وبلاگ نویس چشم انداز ایران - سال 1404 آخرالزمان انتظار مهدویت گذر از افلاک همسنگری بوی سیب جنگ و زن عطر کربلا پایگاه مذهبی بشیران سرباز آخر بصیرتی ها اشعار اهل بیت (ع) طلعت آدینه زینت یار عصر ظهور مولا مهدی گل یاس چفیه های بهشتی سرباز صفر مدح عشق طرح باتو حرف می زند بیرق عشق پایگاه اطلاع رسانی کاشف دایرکتوری افسران ارزشی یاران یار شبهه کلیپ پایگاه سایبری منجی صلح تیم سایبری پلارک پیدای پنهان لوگوی شهدای شهر چلیچه پایگاه اندیشه ندبه لوگوی ما کبوتران حریم ولایت امام مهدی (عج) ظهور امام زمان آفتاب ولایت حلقه شهید همت جنگ ما مجاهدین مهدی موعود(عج) لحظه ی ظهور معبر سایبری ساوه حباب یخی
   
امام زمان می آید انجام می دهد ، یعنی چه ؟! امروز تکلیف شما چیست ؟ شما امروز باید چه بکنی ؟ شما باید زمینه را آماده کنی ، تا آن بزرگوار بتواند بیاید و در آن زمینه ی آماده ، اقدام فرماید . از صفر که نمی شود شروع کرد ! جامعه ای می تواند پذیرای مهدی موعود باشد که در آن آمادگی و قابلیت باشد ، و الا مثل انبیاء و اولیای طول تاریخ می شود . . . پس می شود زمینه ها را فراهم کرد . وقتی چنین زمینه هایی ان شا الله گسترش پیدا کند ، زمینه ی ظهور حضرت بقیه الله نیز پدید می آید و مساله ی مهدویت این آرزوی دیرین بشر و مسلمین تحقق می یابد . امام خامنه ای ( حفظه الله)